Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku

 wykaz tel

JAK WZYWAĆ POGOTOWIE RATUNKOWE?

999           112

 

Po zgłoszeniu się dyspozytora staraj się mówić spokojnie i konkretnie. Pamiętaj, żeby informacje podawać w następującej kolejności:

Podaj nazwę miejscowości i dokładny adres. Jeśli to jest niemożliwe, podaj punkty orientacyjne, które ułatwią zespołowi dojazd, np. sklep, kościół, przystanek autobusowy itp.
Powiedz krótko i precyzyjnie, co się stało, np. wypadek komunikacyjny, drgawki, utrata przytomności, upadek z dużej wysokości, próba samobójcza itp.
Powiedz, ile osób potrzebuje pomocy i w jakim są stanie. Określ wiek i płeć poszkodowanego. Zawsze mów o objawach, które możesz zaobserwować - ?wydaje dźwięki?, ?mruga oczami?, ?nie oddycha?. Jeśli poszkodowany może mówić, powiedz dyspozytorowi, na co się uskarża (np. duszność, piekący ból w klatce piersiowej itp.).
Podaj swoje nazwisko i numer telefonu. Przydadzą się, jeśli dyspozytor będzie potrzebował dodatkowych danych, gdy np. ambulans nie będzie mógł trafić na miejsce zdarzenia.

Wszystkie te informacje pomogą dyspozytorowi zdecydować:

  • który i jak wyposażony zespół wysłać na miejsce,
  • ile ambulansów wysłać na miejsce,
  • które zgłoszenie potraktować jako priorytetowe, jeśli jest ich kilka w tym samym czasie.

PAMIĘTAJ!

  1. Bądź opanowany, nie krzycz, kłótnia z dyspozytorem nic nie wnosi, dyspozytor zawsze chce Ci pomóc.
  2. Odpowiadaj precyzyjnie na pytania dyspozytora.
  3. Dyspozytor może uznać, że potrzebne jest wykonanie pewnych czynności na miejscu zanim przyjedzie zespół medyczny; wysyła ambulans, ale jednocześnie będzie Cię instruował przez telefon, co robić. Wykonuj polecenia dyspozytora.
  4. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy! W przypadku przyjęcia zgłoszenia dyspozytor zawsze to potwierdzi słowami: "Zgłoszenie zostało przyjęte, wysyłam karetkę".
  5. Może się zdarzyć, że dyspozytor uzna, że nie ma stanu nagłego zagrożenia zdrowia ani życia i że sytuacja nie wymaga interwencji Pogotowia Ratunkowego. Powie Ci wtedy, co masz zrobić dalej lub gdzie się zgłosić.